Projektowanie schodów przemysłowych krok po kroku
Schody przemysłowe powinny być przede wszystkim wytrzymałe, odporne na warunki zewnętrzne i mieć prosta konstrukcję. Najczęściej wykonuje się je ze stali, dlatego ważna jest też odporność na korozję. Co więcej, projektowanie schodów przemysłowych wymaga przestrzegania prawa budowlanego i stosowania się do zawartych w nim wytycznych. Zobacz, na czym polega projektowanie schodów przemysłowych krok po kroku.
Wymiary stopni w schodach przemysłowych
Według prawa budowlanego wysokość stopni w schodach przemysłowych powinna wynosić od 14 do 19 cm, szerokość – od 25 do 32 cm. Podane wielkości wpływają na komfort użytkowania konstrukcji stalowej. I tak, jeśli chodzi o wysokość stopni, zdecydowanie wygodniejsze są te niższe. Z kolei szerokość stopnia powinna być jak największa, dzięki czemu można pewnie postawić na nim nogę. Wyjątek od podanych norm stanowią schody przemysłowe zabiegowe i wachlarzowe. W najszerszym miejscu ich stopnie powinny mieć 40 cm, a w najwęższym – nie mniej niż 10 cm.
Biegi schodów przemysłowych
Biegi schodów przemysłowych to nieprzerwany podestem szereg stopni. Ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 80 cm, ale zaleca się projektowanie schodów przemysłowych tak, żeby szerokość biegu wynosiła 125 cm. W ten sposób możliwe jest swobodne mijanie się dwóch osób. Liczba stopni w jednym biegu może się wahać od 3 do 17, ale optymalne wartości to od 10 do 12.
Podest schodów przemysłowych
Podest to inaczej spocznik – element, który umieszcza się między dwoma biegami schodów. Zadanie podestu to umożliwianie chwilowego odpoczynku podczas pokonywania kolejnych stopni. Podest nie powinien być węższy niż biegi, ale zaleca się zwiększanie jego szerokości o co najmniej 20 cm. Spocznik znajdujący się na piętrze musi być szeroki na minimum 120 cm.