Rola torowisk w pracy suwnic
Torowisko to inaczej konstrukcja wsporcza dla szyn, na których porusza się wyciągnik. Dzięki torowiskom przemieszczanie dużych ciężarów przez suwnicę jest efektywne i bezpieczne. Od ich niezawodności i wytrzymałości zależy bardzo wiele. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o roli, jaką pełnią w pracy dźwignic. Jakie są zasady ich montowania? Na co zwracać uwagę przy wyborze konstrukcji?
Do czego służą torowiska suwnic?
Zadaniem torowiska jest przenoszenie obciążeń powstających w wyniku pracy urządzeń w sposób trwały i bezpieczny. Podtorza, o których mowa, można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane (betonowe, żelbetonowe, stalowe) i ze względu na umiejscowienie (na gruncie, wyniesione, powieszone). Jeśli torowisko nie będzie wykonane z odpowiednich materiałów, skróci żywotność całego urządzenia i pogorszy jego efektywność.
Jak rozpoznać dobre torowisko?
Najlepiej, jeśli suwnica zostanie wyposażona w torowisko zaprojektowanie specjalnie dla niej. Żeby móc ustalić jego parametry i we właściwy sposób wykonać podtorze, konieczne jest dokładna analiza danych dotyczących samej suwnicy, a także warunków, w jakich będzie pracować. Do parametrów, które należy uwzględnić przy wykonywaniu torowisk, należą:
- typ suwnicy (udźwig, konstrukcja, zasadnicze wymiary),
- konstrukcja mechanizmu jazdy (liczba, rozstaw i rozpiętość kół czołownicy),
- wypadkowe obciążeń poziomych i pionowych suwnicy,
- sposób zasilania suwnicy,
- warunki gruntowe oraz usytuowanie wobec innych urządzeń technicznych,
- ułożenie szyn.
Wysoka jakość torowiska, podobnie jak innych elementów składowych suwnicy, wpływa na żywotność urządzenia i jakość jego pracy. Transportowane przez nie towary nierzadko mają bardzo duża wagę, dlatego odpowiednie przenoszenie obciążeń przez torowisko znacząco przedłuża czas prawidłowego funkcjonowania całej konstrukcji urządzenia.